Znajdź nas na facebooku

Rolnictwo ekologiczneRolnictwo ekologiczne

Rolnictwo ekologiczne jest systemem produkcji rolnej, opartym na wykorzystaniu naturalnych procesów, zachodzących w gospodarstwie rolnym. Podstawą nawożenia w produkcji roślinnej są nawozy organiczne takie jak: kompost, obornik, gnojowica, nawozy zielone. Chów zwierząt z kolei oparty jest na paszach własnych. W ekologicznym systemie produkcji wyklucza się stosowanie syntetycznych substancji takich jak: nawozy sztuczne, chemiczne pestycydy, hormony wzrostu. Nie dopuszczalne jest również wykorzystywanie organizmów modyfikowanych genetycznie i ich pochodnych.

Nie oznacza to jednak, że w tym systemie gospodarowania nie nawozi się i nie chroni roślin przed szkodnikami i chorobami. Podstawą nawożenia roślin są nawozy organiczne, wyprodukowane w danym gospodarstwie. Stosowane są także nawozy mineralne.

Czy warto posiadać gospodarstwo ekologiczne? Zdecydowanie tak. Rolnictwo ekologiczne stanowi ogromną szansę dla polskiej wsi. Temu zdaniu już nikt dziś nie zaprzeczy. Rolnictwo ekologiczne to nie skansen i zacofanie. Rolnictwo ekologiczne jest nowoczesne, daje mieszkańcom wsi możliwość korzystania ze zdobyczy cywilizacji, wygodnego i godziwego życia, daje im szansę do stałego rozwoju. EKOGWARANCJA PTRE jest pewna, że jest to droga właściwa i bezpieczna.